Joaquin Castro
Texas · US House · 20th District · Democrat
Overview
Bills
Votes
Subjects
Address
2241 Rayburn House Office Building Washington, DC 20515
Phone
(202) 225-3236
Address
2241 Rayburn House Office Building Washington, DC 20515
Phone
(202) 225-3236
Featured Bills
Dec 27, 2022
Became Public Law 117-265
Cosponsor
House Bill 203
To designate the facility of the United States Postal Service located at 4020 Broadway Street in Houston, Texas, as the Benny C. Martinez Post Office Building.
Became Law
Dec 27, 2022
Became Public Law 117-311
Cosponsor
House Bill 8203
To designate the facility of the United States Postal Service located at 651 Business Interstate Highway 35 North Suite 420 in New Braunfels, Texas, as the "Bob Krueger Post Office".
Became Law
Dec 20, 2022
Became Public Law 117-243
Cosponsor
House Bill 263
Big Cat Public Safety Act
Became Law
Amendments
Dec 19, 2022
Passed Senate
Cosponsor
House Bill 5865
To designate the facility of the United States Postal Service located at 4110 Bluebonnet Drive in Stafford, Texas, as the "Leonard Scarcella Post Office Building".
Active
Dec 15, 2022
Passed House
Cosponsor
House Bill 1948
VA Employee Fairness Act of 2021
Active
Amendments
Committee Assignments (0)
No committee assignments available for Joaquin Castro.
Recent Votes
Feb 6, 2023
Voted Yes
Yes
Passed
House Bill 302
Energy Cybersecurity University Leadership Act of 2023
Feb 2, 2023
Voted No
No
Passed
House Concurrent Resolution 9
Denouncing the horrors of socialism.
Feb 2, 2023
Voted No
No
Passed
House Simple Resolution 76
Removing a certain Member from a certain standing committee of the House.
Feb 1, 2023
Voted No
No
Passed
House Joint Resolution 7
Relating to a national emergency declared by the President on March 13, 2020.
Feb 1, 2023
Voted No
No
Feb 1, 2023
Voted No
No
Passed
House Simple Resolution 83
Providing for consideration of the concurrent resolution (H. Con. Res. 9) denouncing the horrors of socialism, and providing for consideration of the resolution (H. Res. 76) removing a certain Member from a certain standing committee of the House.