John Garamendi
California · US House · 8th District · Democrat
Overview
Bills
Votes
Subjects
Address
2004 Rayburn House Office Building Washington, DC 20515
Phone
(202) 225-1880
Social
Address
2004 Rayburn House Office Building Washington, DC 20515
Phone
(202) 225-1880
Social
Featured Bills
Jan 30, 2023
Passed House
Cosponsor
House Bill 582
Credit Union Board Modernization Act
Active
Dec 27, 2022
Became Public Law 117-268
Cosponsor
House Bill 1095
To designate the facility of the United States Postal Service located at 101 South Willowbrook Avenue in Compton, California, as the "PFC James Anderson, Jr., Post Office Building".
Became Law
Dec 27, 2022
Became Public Law 117-280
Cosponsor
House Bill 5659
To designate the facility of the United States Postal Service located at 1961 North C Street in Oxnard, California, as the "John R. Hatcher III Post Office Building".
Became Law
Dec 27, 2022
Became Public Law 117-283
Cosponsor
House Bill 5900
To designate the facility of the United States Postal Service located at 2016 East 1st Street in Los Angeles, California, as the "Marine Corps Reserve PVT Jacob Cruz Post Office".
Became Law
Dec 27, 2022
Became Public Law 117-298
Cosponsor
House Bill 6630
To designate the facility of the United States Postal Service located at 1400 N Kraemer Blvd. in Placentia, California, as the "PFC Jang Ho Kim Post Office Building".
Became Law
Committee Assignments (0)
No committee assignments available for John Garamendi.
Recent Votes
Feb 6, 2023
Voted Yes
Yes
Passed
House Bill 302
Energy Cybersecurity University Leadership Act of 2023
Feb 2, 2023
Voted No
No
Passed
House Concurrent Resolution 9
Denouncing the horrors of socialism.
Feb 2, 2023
Voted No
No
Passed
House Simple Resolution 76
Removing a certain Member from a certain standing committee of the House.
Feb 1, 2023
Voted No
No
Passed
House Joint Resolution 7
Relating to a national emergency declared by the President on March 13, 2020.
Feb 1, 2023
Voted No
No
Feb 1, 2023
Voted No
No
Passed
House Simple Resolution 83
Providing for consideration of the concurrent resolution (H. Con. Res. 9) denouncing the horrors of socialism, and providing for consideration of the resolution (H. Res. 76) removing a certain Member from a certain standing committee of the House.