Bill Sponsor
Jim Banks
Indiana · US House · 3rd District · Republican
Overview
Bills
Votes
Subjects
Address
2418 Rayburn House Office Building Washington, DC 20515
Phone
(202) 225-4436
Social
Address
2418 Rayburn House Office Building Washington, DC 20515
Phone
(202) 225-4436
Social
Featured Bills
Feb 15, 2024
Passed House
Cosponsor
House Bill 2766
Uyghur Policy Act of 2023
Active
Feb 14, 2024
Passed House
Cosponsor
House Bill 3202
Assad Regime Anti-Normalization Act of 2023
Active
Feb 14, 2024
Passed House
Cosponsor
House Simple Resolution 966
Condemning rape and sexual violence committed by Hamas in its war against Israel.
Active
Feb 13, 2024
Passed House
Cosponsor
House Simple Resolution 863
Impeaching Alejandro Nicholas Mayorkas, Secretary of Homeland Security, for high crimes and misdemeanors.
Active
Amendments
Jan 12, 2024
Passed House
Cosponsor
House Joint Resolution 98
Providing for congressional disapproval under chapter 8 of title 5, United States Code, of the rule submitted by the National Labor Relations Board relating to "Standard for Determining Joint Employer Status".
Active
Recent Votes
Feb 15, 2024
Voted Yes
check
Yes
On Motion to Suspend the Rules and Pass, as Amended
Passed
House Bill 5375
Strengthening the Quad Act
Feb 15, 2024
Voted Yes
check
Yes
On Motion to Suspend the Rules and Pass, as Amended
Passed
House Bill 533
Promoting a Resolution to the Tibet-China Conflict Act
Feb 15, 2024
Voted Yes
check
Yes
On Passage
Passed
House Bill 7176
Unlocking our Domestic LNG Potential Act of 2024
Feb 15, 2024
Voted No
No
On Motion to Recommit
Failed
House Bill 7176
Unlocking our Domestic LNG Potential Act of 2024
Feb 15, 2024
Voted Yes
check
Yes
On Motion to Suspend the Rules and Pass, as Amended
Passed
House Bill 2766
Uyghur Policy Act of 2023
Feb 14, 2024
Voted Yes
check
Yes
On Motion to Suspend the Rules and Pass, as Amended
Passed
House Bill 3202
Assad Regime Anti-Normalization Act of 2023