Bill Sponsor
Barbara Lee
California · US House · 12th District · Democrat
Overview
Bills
Votes
Subjects
Address
2470 Rayburn House Office Building Washington, DC 20515
Phone
(202) 225-2661
Social
Address
2470 Rayburn House Office Building Washington, DC 20515
Phone
(202) 225-2661
Social
Featured Bills
Mar 19, 2024
Passed House
Cosponsor
House Bill 766
Dr. Michael C. Burgess Preventive Health Savings Act
Active
Feb 15, 2024
Passed House
Cosponsor
House Bill 533
Promoting a Resolution to the Tibet-China Conflict Act
Active
Feb 14, 2024
Passed House
Cosponsor
House Bill 3202
Assad Regime Anti-Normalization Act of 2023
Active
Feb 14, 2024
Passed House
Cosponsor
House Simple Resolution 966
Condemning rape and sexual violence committed by Hamas in its war against Israel.
Active
Jan 31, 2024
Passed House
Cosponsor
House Bill 599
To designate the facility of the United States Postal Service located at 3500 West 6th Street, Suite 103 in Los Angeles, California, as the "Dosan Ahn Chang Ho Post Office".
Active
Committee Assignments (2)
Recent Votes
Apr 17, 2024
Voted No
No
On Passage
Passed
House Bill 6323
Iran Counterterrorism Act of 2023
Apr 17, 2024
Voted No
No
On Passage
Passed
House Bill 5947
To provide for the rescission of certain waivers and licenses relating to Iran, and for other purposes.
Apr 16, 2024
Voted No
No
On Motion to Suspend the Rules and Agree
Passed
House Simple Resolution 883
Expressing the sense of the House of Representatives that the slogan, "from the river to the sea, Palestine will be free" is antisemitic and its use must be condemned.
Apr 16, 2024
Voted No
No
On Motion to Suspend the Rules and Agree
Passed
House Simple Resolution 288
Encouraging the EU to DESIGNATE Resolution
Apr 16, 2024
Voted No
No
On Motion to Suspend the Rules and Pass
Passed
House Bill 3033
Solidify Iran Sanctions Act of 2023
Apr 16, 2024
Voted No
No
On Motion to Suspend the Rules and Pass, as Amended
Passed
House Bill 5826
No Paydays for Hostage-Takers Act