Troy Nehls
Texas · US House · 22nd District · Republican
Overview
Bills
Votes
Subjects
Address
1104 Longworth House Office Building Washington, DC 20515
Phone
(202) 225-5951
Address
1104 Longworth House Office Building Washington, DC 20515
Phone
(202) 225-5951
Featured Bills
Feb 02, 2023
Passed House
Cosponsor
House Concurrent Resolution 9
Denouncing the horrors of socialism.
Active
Feb 01, 2023
Passed House
Cosponsor
House Joint Resolution 7
Relating to a national emergency declared by the President on March 13, 2020.
Active
Dec 27, 2022
Became Public Law 117-265
Cosponsor
House Bill 203
To designate the facility of the United States Postal Service located at 4020 Broadway Street in Houston, Texas, as the Benny C. Martinez Post Office Building.
Became Law
Dec 27, 2022
Became Public Law 117-311
Cosponsor
House Bill 8203
To designate the facility of the United States Postal Service located at 651 Business Interstate Highway 35 North Suite 420 in New Braunfels, Texas, as the "Bob Krueger Post Office".
Became Law
Dec 21, 2022
Became Public Law 117-256
Cosponsor
House Bill 310
To posthumously award the Congressional Gold Medal, collectively, to Glen Doherty, Tyrone Woods, J. Christopher Stevens, and Sean Smith, in recognition of their contributions to the Nation.
Became Law
Committee Assignments (0)
No committee assignments available for Troy Nehls.
Recent Votes
Feb 6, 2023
Didn't Vote
Didn't Vote
Passed
House Bill 302
Energy Cybersecurity University Leadership Act of 2023
Feb 2, 2023
Voted Yes
Yes
Passed
House Concurrent Resolution 9
Denouncing the horrors of socialism.
Feb 2, 2023
Voted Yes
Yes
Passed
House Simple Resolution 76
Removing a certain Member from a certain standing committee of the House.
Feb 1, 2023
Voted Yes
Yes
Passed
House Joint Resolution 7
Relating to a national emergency declared by the President on March 13, 2020.
Feb 1, 2023
Voted Yes
Yes
Feb 1, 2023
Voted Yes
Yes
Passed
House Simple Resolution 83
Providing for consideration of the concurrent resolution (H. Con. Res. 9) denouncing the horrors of socialism, and providing for consideration of the resolution (H. Res. 76) removing a certain Member from a certain standing committee of the House.